Od 1.11.2018 došlo ke změně knihovnice. Stala se jí Miluše Čtveráčková. Půjčovní doba zůstává nezměněná.

Prázdninové promítání v KD vždy v 17:30 :

29.7.2018 : Tři bratři

5.8.2018 : Ať žijí duchové

12.8.2018 : Po strništi bos

19.8.2018 : Hledá se Dory

26.8.2018 : Ratatouille

Recepty ze soutěže o nejlepší pomazánku:

Recept na zelnou pomazánku s křenem:

250 g kysaného zelí

2-3 lžíce jemně strouhaného křenu

2 lžíce majonézy

lžička hořčice

cukr dle chuti

sůl

bílý pepř

Zelí důkladně vymačkáme a nasekáme nadrobno. Smícháme s majonézou, křenem a zbytkem surovin. Dochutíme a necháme odležet.

Můžeme obměnit přidáním česneku, nakrájené šunky nebo strouhaného sýru.

Francouzská cibulová pomazánka:

POTŘEBUJEME

• 1 1/2 nasekané cibule
  • 1 šálek smetanového sýru (např. lučina, gervais)
  • 1/2 šálku majonézy
  • 2 stroužky česneku
  • 1/2 lžičky soli
  • 2 lžičky olivového oleje
  • 1/4 lžičky čerstvě mletého pepře

POSTUP

• Na pánvičce si rozehřejeme olivový olej, na kterém osmahneme cibulku (dozlatova), cca 15 min.
  • Poté sundáme z plamene a počkáme, dokud nevychladne.
  • Mezi tím si v míse smícháme sýr, majonézu, sůl, pepř a česnek.
  • Jakmile cibulka vychladne, přidáme ji do sýrové směsi a důkladně promícháme.
  • Pokud máme hotovo, necháme cca 1-2 hodiny odpočívat v lednici.

Stalo se:

V roce 2016

Ostašov slavil 300 výročí založení obce

Sobota 28. května 2016 byla pro ostašovské obyvatele rušným dnem. Oslavy výročí založení obce (1716 – 1916)) byly spojeny se setkáním rodáků a plánovaly se dlouho dopředu. Zásadní bylo vytvoření znaku a praporu, vydání historických publikací a samozřejmě zajištění celkového důstojného průběhu samotné akce. Do příprav byla zapojena jak řada místních dobrovolníků, tak byli osloveni i odborníci. Vše se nakonec podařilo zvládnout, i když zásadní úpravy v kulturním domě finišovaly ještě v pátek před dnem „D“.

Rodáci se začali scházet již kolem deváté ráno, a v 11:00 hod., kdy byl celodenní program zahájen, byl kulturní dům již zcela zaplněn. Pravda, některým nahlášeným účastníkům na poslední chvíli cestu do Ostašova zhatila nemoc nebo jiný závažný problém, avšak těm, kteří dorazili, se námaha spojená s cestováním jistě vyplatila. I počasí tomu přálo.

Program zahájil starosta obce Jaroslav Kabelka spolu s místostarostkou Miluší Čtveráčkovou, a po úvodním proslovu následovalo vystoupení místních dětí. Jejich bezprostřednost pobavila a pozitivně naladila. A hned po nich zavoněl sváteční řízek s bramborovým salátem, nabídnuta byla procházka obcí a očekávaný nejdůležitější bod celého dne: žehnání znaku a praporu obce.

A pak byl dostatečný prostor pro vzájemná setkání, vyprávění, vzpomínání. Hudební vystoupení cimbálové muziky z Vracova, spojené s koštem moravských vín, to byla už pověstná třešnička na dortu.

Do pozdních večerních hodin pak bavilo přítomné svým hudebním umem trio harmonika, basa a vozembouch v rukou šikovných sousedů z Klučova a Dolních Vilémovic.

Oslavy skončily, lidé se rozešli domů a snad spokojeně. To se alespoň neslo šeptandou při nedělním úklidu. Tam bylo za hojné účasti vidět, že pro svoji obec jsou místní ochotni společně přiložit ruce k dílu.

Vaše knihovna má nový web!

07.10.2013 09:03
Vaše knihovna má nové internetové stránky. A má z nich velkou radost. Věříme, že se Vám líbí, najdete zde vše potřebné a budete se často a rádi vracet, abyste zjistili, co je nového, které knížky přibyly a jaké akce chystáme.